Září

Projekt škola v pohodě – pohoda ve škole…

Tak zní téma naší základní školy pro letošní školní rok. Co to je pohoda, veselost, spokojenost? Snad když se daří zdraví, dobrým nápadům a je nám příjemně? Nikdo z nás nežije v bublině, každý den se potkáváme s lidmi a je fajn, když umíme projevit sympatie a kamarádství, cítíme se tak více užiteční a naše snažení se zdá smysluplnější. Být v pohodě však neznamená, že problémy neexistují. A tak jsme přemýšleli, jak se zapojit. Na každý měsíc jsme vymysleli témata k zamyšlení, která vyhlašujeme v našem školním rozhlase jako „Zprávičky z naší pohodové školičky.“ Každé téma nám uvede písnička pana Svěráka a Uhlíře. Vždyť „Není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo!“ Pak už je na nás, jaké myšlenky a názory zaznamenáme na velké papíry přístupné všem ve škole.

V měsíci září z rozhlasu zazněla písnička „Září, září na léto jde stáří“ a oznámila téma první – „Stáří.“ Víš, jak můžeš starším lidem pomoci? Jak oni mohou pomoci tobě? Máš nějakou zkušenost, názor, myšlenku? Zapiš to!!! Velké papíry byly za pár dní plné krásných vět. Chtěli bychom se s Vámi o ně podělit, bez cenzury… Napsali jsme:

„Když starší lidé potřebují pomoci, tak pomůžeme! Rádi vám pomáháme! Staršího člověka pustíme sednout v autobuse nebo i v metru. Pomáháme jim přejít přechod, pomáháme s nákupem. Když je potkáme, tak je pozdravíme. Vždy vám budeme pomáhat! Děláme jim radost. Myslíme na ně. Jste nejlepší. Máme vás rádi moc, moc, moc. Milujeme vás! Moje babi je hodná. Můj děda mi pomohl, škoda, že zemřel. Prarodiče tě vždy povzbudí. Láska nezná stáří. Baví mě poslouchat babiččino vyprávění o jejím životě. Mají více zkušeností. Nemají být opuštění! Mají super historky a vaří skvělé obědy! Staří lidé jsou fajn! Jsou také tvrdohlaví! Podporujeme je a oni nás! Jsou hodní! Jsou moudří! Krmí nás sladkostmi. Pečují o nás. Pečou super dobroty. S blbou náladou se stárne rychleji, a tak se smějte! Máme radost, když oni mají radost. V šuplíčku má babička staré fotky, kterých si cení více než pokladu. Staří mladým rozumí, protože byli také mladí! Platí to i naopak?“

Buď jen prostě v pohodě, však nenechej nic náhodě!!! Těšte se na další téma pro měsíc říjen, již brzy…

Třída 5. A